E-BÜLTEN KAYIT

Tarihçe

Geri Dön

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER), Eylül 2002'de 37 kadın girişimci tarafından ülke çapında faaliyet gösteren ve kar amacı gütmeyen bir sivil toplum örgütü olarak İstanbul'da kuruldu.

KAGİDER’in temelleri, 2002 yılı Şubat ayında düzenlenen Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Toplantısı’na Türkiye’den davet edilen kadınların kendilerini orada yalnız hissetmesi sonucunda atıldı. Toplantıya katılan 9 Türk kadın girişimciden biri olan Meltem Kurtsan, döndüğünde bunu tartışmaya açtı ve bir dernek kurma fikrini Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği TÜSİAD ile paylaştı. TÜSİAD’ın da projeyi desteklemesiyle KAGİDER 12 Eylül 2002’de kuruldu.

Meltem Kurtsan, (2002-2007), Gülseren Onanç, (2007- 2010), Dilek Bil (2011), Gülden Türktan (2011- 2015), Sanem Oktar (2015-…) başkanlık yaptı.

KAGİDER, kuruluşunun ardından kamu, özel sektör ve sivil toplumdan bileşenlerle işbirliği içinde genç kadınları iş yaşamına hazırlamak, girişimci ya da girişimci olmak isteyen kadınlara eğitim ve mentörlük desteği vermek, rol modeli girişimci kadınları görünür kılmak ve artırmak amacıyla çok sayıda proje ve çalışmaya imza attı.
KAGİDER, bugün farklı sektörlerde aktif olarak çalışan ve değer üreten yaklaşık 300 kadın girişimci üyesi ile büyümeye ve güçlenmeye devam etmektedir.

Geçmiş Dönem Başkanlarımız

 

eski_baskanlar