E-BÜLTEN KAYIT

Blog Yazıları

Kadın girişimciler KOSGEB'e neler sordu?

Yazar KAGİDER Editör | Ara 20, 2016
20160607_122214 Soru ve Cevaplar:

Soru: Eğitimlere katılmak istiyorum ancak benim başvurduğum kurumun eğitimleri sürekli dolu. Diğer eğitimleri nereden takip edebiliriz?

Cevap: Eğitimleri çok çeşitli kurumlar düzenliyor. Bu kurumların hepsi web sitemizde yayınlanıyor. Web sitemizdeki kurumları inceleyerek, doğrudan eğitimi düzenleyen kurumla iletişime geçebilirsiniz.

Soru: Hibelerdeki ortaklık %’si her hibe için değişiyor mu? Ortaklardan birinin aynı faaliyet alanında çalışması sıkıntı mı?

Cevap: Değerlendirme, genel olarak, girişimci üzerinden yapılmaktadır.

Soru: Etkinlik yönetim ajansı kurmak istiyorum ancak aile şirketimde sigortalıyım ve de aynı zamanda BAĞKUR’luyum destek alabiliyor muyum?

Cevap: Hayır; girişimcilik desteği almak için başka bir işletmede SGK hükümlerine tabi olarak çalışmamanız gerekiyor.

Soru: Üniversitede girişimcilik bölümü okudum/derslerini aldım. 32 saatlik eğitime girmeden doğrudan desteğe başvurabilir miyim?

Cevap: Eğer Üniversiteniz ve KOSGEB arasında, Üniversitedeki ilgili derslerin de Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi kapsamında değerlendirilmesine yönelik bir protokol varsa, bu mümkün olabiliyor.

Soru: Daha önce Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini almıştım ancak sertifikamı bulamıyorum? Başvuru sırasında sıkıntı yaratır mı?

Cevap: Şu anda, uygulamalı girişimcilik eğitimi sertifikası, başvuru eklerinden bir tanesi değil. Sistemde eğitime katılıp katılmadığınız görülebiliyor.

Soru: Dışarıda danışmanlık yaptığını söyleyip, para isteyip, şu kadar destek çıkartacağız diyen firmalar var. Bunlara güvenelim mi?

Cevap: 
KOSGEB destekleri aracısız ve ücretsiz verilmektedir. Sadece iş planının yazımı için bir danışmanlık firmasına para vermenize bence gerek yok. Zaten bunun adı genellikle danışmanlık değil, “iş takipçiliği” oluyor. Burada danışmanlıkla bunu ayırmak lazım diye düşünüyorum. Ancak, eğer alacağınız danışmanlık işletmenizin kurumsallığına olumlu katkı yapacaksa, bu durumda faydalı olabilir. Zaten, Genel Destek Programı içerisindeki Danışmanlık Desteği başlığında bu giderlerinizi destekliyoruz.

Soru: Yurtdışı fuara destek vermiyorsunuz ancak yurtdışı gezilere destek veriyorsunuz. Neden?

Cevap: Çünkü yurtdışı fuarlara bireysel katılımı Ekonomi Bakanlığı destekliyor. Devlette ikilik olmaması lazım. Örneğin biz tarıma da destek vermiyoruz çünkü ona da Tarım Bakanlığı destek veriyor. Herkes farklı destekler veriyor.

Soru: Tarım projelerine destek vermediğinizi söylediniz ancak üreticiden alınan ürünün markalaşması ve ihracat çalışmalarının yapılması noktasında bir projeyi destekler misiniz?

Cevap: Firma zirai faaliyet değil ticaret yapıyorsa o zaman desteklenmesi mümkün olur. Bizim orada baktığımız zirai faaliyet yapma veya yapmama noktasıdır.

Soru: Yurtiçi marka tescil belgemiz var. Yurtdışında da marka tescil yaptırmak istiyoruz. Tescil KOSGEB tarafından ne kadar destekleniyor? Tescil alamazsak da para veriliyor mu?

Cevap: Giderin türüne göre tamamı ya da %50’si destekleniyor. Yalnız tescil öncesi bize gelmeniz sonra tescile gitmeniz lazım. Bu destekte, başvuru için de destek almanız mümkün.

Soru: Eğitime herkes katılabiliyor mu? Eğitime katılmak için bir iş fikrimiz mi olmalı? Eğitim ücretli mi?

Cevap: Eğitime herkes katılabiliyor. Ancak eğitimin anlamlı olabilmesi, daha çok, sizin bir iş fikrinizin olması ve bunu gerçekleştirmek amacıyla eğitime katılmanızla mümkündür. Eğitimler ücretli değil. Mevzuatta da bu husus açıkça yazar.

Soru: KOBİ-GEL destekleri için de eğitim almak lazım mı?

Cevap: Hayır. Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi, Yeni Girişimci Desteği için gerekiyor.
 

Leave a comment